اندیشه

فرهنگی، ادبی، تاریخی، هنری، طنز

اندیشه

فرهنگی، ادبی، تاریخی، هنری، طنز

اندیشه

درباره مدیر:
میر حسین دلدار بناب
متولد 1346 بناب مرند
پژوهشگر

بایگانی
آخرین نظرات
پیوندها

رساله ی اعتذاریه

چهارشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۲، ۰۹:۰۴ ب.ظ


رساله ی اعتذاریه

از قدیم الایام رسم بر این بوده است که در آخر سال همه از همدیگر حلالیت بطلبند و سنت حسنه ی اعتذار به جای آورند تا سال نو را بدون کدورت و کینه و دشمنی آغاز نمایند.

از همین آغاز اعلام می نمایم که این بنده ی حقیر همه را بحل می کنم و عذر همه را اعم از معذور و غیر معذور به دیده ی منت می پذیرم و برای همگان سالی سراسر از برکت، حرکت، خوشی، شادکامی، سلامت، رونق و نشاط آرزو می نمایم.

و اما بعد؛ از همه ی محتکران و گرانفروشان و کم فروشان و اختلاس کنندگان عزیز اعتذار نموده و حلالیت می طلبم باشد که خود روزی به زشتی کارهای خود واقف شده و قدم در راه صلح و صلاح بگذارند!

از همه ی دانه درشت ها، زمین خواران، رانت خواران، ویژه خواران، یقه سفیدها و آقازاده ها که دستی در امور اقتصادی داشته و دارند و موجبات ورود کالاهای ارزان قیمت چینی و ماچینی را فراهم نموده و از بار گرانی ها می کاهند و به اقشار آسیب پذیر و زیر خط فقر عنایت دارند، نهایت اعتذار را به جا آورده و طلب حلالیت می نمایم چرا که در بسیاری از رساله ها دل های نازک آنان را آزرده و موجبات ناراحتی شان را فراهم آورده ام!

از رئیس جمهور سابق جناب آقای میم الف که نفت را سر سفره ها آورد و لیست مفسدین اقتصادی و دانه درشت ها را بر اساس سنت حسنه ی عیب پوشی برای همیشه در جیب خود نگه داشت و آبروی آن برادران عزیز را خرید، کمال تشکر را نموده و اعتذار به جا می آورم چرا که در بسیاری از کارها حکمتی است که همگان را توان درک آن نیست!

از رئیس جمهور فعلی جناب آقای ح _ر که افزایش قیمت ها را با شیب ملایم مدیریت نموده و تورم را نقطه به نقطه مهار فرموده و افسار گسیخته اش را به دست با کفایتشان می گیرند و ایضا سبد سبد کالا در اختیار مردم می گذارند و از همه مهم تر درخت امید در دل مردم می کارند و با تدبیر، امور را سامان می دهند و برای هر قفلی کلیدی در آستین دارند قدردانی نموده و اگر چنانچه در آینده موجبات رنجش خاطرشان را فراهم آوردم از حالا اعتذار نموده و طلب حلالیت می کنم!

از جاعلان و فروشندگان مدارک دکتری و زیر دکتری و مقالات و پایان نامه ها و اوراق بهادار و چاپ گنندگان پول و ارز و ... که در گذشته از آنان انتقاد نموده ام اعتذار نموده و بحلی می طلبم، به هر حال هر کسی در کاری تخصص دارد و باید قدر نیروهای کاردان و کاربلد را دانست! اینان قدم های مهمی در بهره وری و اقتصاد زمان برداشته اند و از فنا شدن عمر بسیاری از عزیزان بالادست جلوگیری کرده اند که جای دست مریزاد فراوان دارد!

از زیر میزی بگیران گرفته تا هدیه بگیران و پول ناهار و چایی بگیران و دست خوش بگیران و حق واسطه گری بگیران و خدای ناکرده رشوه بگیران بی نهایت معذرت خواهی نموده و برای آنان از خداوند منان طلب عفو و بخشش می نمایم، لابد حکمتی در کارشان است که این بنده از درک آن عاجز بوده و هستم!

از وزیران و وکیلان و مدیران کل و رؤسای ادارات که گاه در بعضی رسالات آزرده خاطرشان کرده ام طلب حلالیت نموده و اعتذار می نمایم، به هر حال باید حق از ما بهتران به نحو احسن به جا آورده شود و نباید خاطرشان به هیچ و پوچی آزرده شود، سهوالقلمی اگر بوده نه از سر غرض بلکه از باب مرض بوده است و مریضان را از این گونه خطاها معذور می باید داشت!

از فوتبالیست ها ی میلیاردر، آکتورهای سینما، چندشغله ها، ابن الوقت ها، بادمجان دور قاب چین ها، بوقلمون صفت ها، زیرآب زن ها، نان برها، مفت خورها، قاچاق چی ها و ... به خاطر جریحه دار کردن احساساتشان بی نهایت عفو طلبیده و عذر می خواهم، اینان چشم و چراغ جامعه هستند و باید منزلتشان پاس داشته شود!

از الاغ شیخ نهایی، کره خرهای علیرضا رضایی، نسخه های غلط پیچیده ی دکتر جئری، مورتوض قلئی چی، کئفلی ایسکندر، آغا کلان صاحب چمنستان خران، گاوهای روستای ترس آوا، بزهای کوهسار گئچی قالاسی، مارهای قره آغیل و سانبوران، شخصیت های کلیله و دمنه و مرزبان نامه بالاخص موش و گربه ی حضرت عبید زاکانی و... با دریایی عرق شرم بر رخساره، معذور و عذر خواهم و طلب حلالیت دارم!

مرحوم دخو فرموده بود؛ شأن مقنن بالاتر از آن است که به قانون عمل کند! این بنده ی حقیر را نیز نظر بر آن است که شأن از ما بهتران بالاتر از آن است که به آنان بگویند بالای چشمت ابروست! گاه گداری از سر جهل که صفت نوع بشر است، پا روی دم مبارک بعضی ها گذاشته و شکر زیادی خورده ایم که ضمن اظهار ندامت از آنان انتظار عنایت و بخشودگی و بحلی داریم...

مولانای بزرگ فرموده است؛

گر ضعیفی در زمین خواهد امان                  غلغل افتد در سپاه آسمان...

در خاتمه صرف نظر از هر گونه طنز و طنازی که هدف آن اصلاح و بهبود و توجه دادن به ارزش های والای انسانی و اخلاقی است ، با آرزوی سالی مبارک و خوش و پر برکت برای همه ی عزیزانی که اوقات ارزشمندشان را صرف مطالعه ی چرندیات این حقیر نموده اند، صادقانه از همگان طلب حلالیت و اعتذار می نمایم.

دست حق به همراهتان

 • میر حسین دلدار بناب

نظرات  (۱۰)

درود بر شما 
ما ظاهراً دفعه اول مطلب را به سرعت مرور کرده و معذرت شما از الاغ حضرت شیخ را ندیده بودیم ، بابت این اشتباه و قصور از شما عذرخواهی میکنیم !
عیدتان مبارک
سال خوبی داشته باشید
پاسخ:
سلام عید تمام طنازان مبارک.
سالاملار دلدار موعلیم

من دئیرم ائله قوللاریوی چیرمایبسان الین دوعادادی منی تاپیشیر بلکه بویوک باشلارین درکاهیندا گوناهلاریم قلم عفو چکیلیب باغیشلاندیم جانیم

چوخ ساق اول ادیب فرهیخته  یولداشیم گلن ایلیز اوغورلو
پاسخ:
  سلام عزیز قارداشیم. سیز باغیشلا ندیز. بایر امیز مو بار ک. 
 • علی ابراهیمی راد
 • ما هم از استاد بزرگوار حلالیت میطلبیم. چرا که حق شاکردی به جا نیاوردیم 

  سلاملار دیرلی و گوزل استاد و قارداشیم .بس منیم اعتذاریم ایلدییم گناه ایچین هاردادی ‏!‏‏!‏

  سلام بردلدار عزیز .الاغهای اینجانب ازشما گلایه ای ندارند بحل هستید و جایتان بی گمان در بهشت است !

  درود.سال نو مبارک

 • تورکجه طنزلر
 • دلدار بئی سالاملار. قاباقجادان بایرامیر موبارک اولسون کئشکه ائششگ آداملارداندا حلالیت آلاردیز !
  سیزدن چوخ زادلار اورگندیم بوکچن ایلده یاشیاسیز
  پاسخ:

         سلاملار

  کیشی سیزین لوطفوز وار.

  ممنونام.

 • دوکتور جئری
 • خوش گؤردوک

  حلال خوشوز اولسون، دیلیز باشیزین نیروی انتظامیسی اولسون، یازیلاریزین نومره‌سی ییرمی دیر، ییرمی بیر اولسون،یئنی ایلده کسرلی قلمیز داها کسکین اولسون. بایرامیز قوتلو اولسون

  پاسخ:

        سلاملار

  سیزی مین یاشایین.

  بو بسیزدی.

 • ولی محمد پور
 • سلام بر دوست عزیز و بزرگوارم جناب آقای دلداربناب

  ما هم از همه دوستان به ویزه حضرتعالی درخواست حلالیت داریم امید اینکه سال نو توام با گفتارهای نیک و رفتارها و پندارهای نیک باشد از دور دورا می بوسمت.

 • طنز «آغا کلان»

 • سلام
  عزیز ارجمند، جناب دلدار بناب
  با پیک شادی زمستانی، اهل چمن چشم انتظار نقد و نظر شما خوبانند.

  سال نو بر شما مبارک باد

  پیوسته در پناه حق، سالم و شاد و پیروز باشید.

  سلام بر دوست عزیزم جناب آقای دلدار

  سال نو مبارک همیشه شاد باشی.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی